f t g m
  • Szczepanów

  • Szczepanów

  • Szczepanów

  • Szczepanów

Copyright 2019 - Custom text here

Strona

Statystyka

Państwo - Polska

Województwo - dolnośląskie

Powiat - średzki

Gmina - Środa Śląska

Liczba mieszkańców - 1 970

Strefa numeracyjna - (+48) 71

Kod pocztowy - 55-300

Tablice rejestracyjne - DSR

Sklepy - 3

Kościoły - 2

Boiska - Orlik, 2 do piłki nożnej, 1 do koszykówki

Szkoły - Szkoła Podstawowa im. Piastów Śląskich

Apteka - 1

Fryzjer - 2

Atrakcje turystyczne Szczepanowa

1. Kościół pw. Matki Bożej Różańcowej

 

 

Wzmiankowany w 1335 r. Jest kościołem wzniesionym w 2 poł. XV w. Był restaurowany ok.1870 r a remontowany w 1974 r. Jest kościołem jednonawowym. Na ścianach i sklepieniu prezbiterium zachowały się fragmenty polichromii z przełomu XV i XVI w ze scenami z życia Mariii i Chrystusa. a w nawie polichromii z XVIII w.. W bogato rzeźbionym ołtarzu barokowym zachowała się figura gotyckiej Madonny z XV w. W kościele znajdują się również całopostaciowe płyty nagrobne z 2 poł. XVI w.

https://dolny-slask.org.pl/509922,Szczepanow,Kosciol_filialny_MB_Rozancowej.html

 

2. Kościół św. Szczepana (XVw.)

 

 

Późnogotycki kościół parafialny pod wezwaniem św. Szczepana wzniesiono w 1571 r., jak można przypuszczać w miejscu wcześniejszej budowli, bo jak już wspomnieliśmy proboszcz Szczepanowa Tomasz potwierdzony jest źródłowo w 1333 r. Jest to budowla orientowana, murowana z kamienia z kwadratową nawą o sklepieniu krzyżowo-żebrowym wspartym na jednym filarze. Kościół zamyka prostokątne prezbiterium, od zachodu zaś wysmukła wieża z siodłowym dachem. Wystrój wnętrza barokowy z pocz. XVIII w. Na ścianach wewnątrz kościoła i w zakrystii znajdują się interesujące płyty nagrobne i epitafia z drugiej połowy XVI i pocz. XVII w. Zachwycają całopostaciowe płyty nagrobnne Barbary von Sack z 1575 r. oraz monumentalna podwójna płyta właściciela wsi Niederstephansdorf Asmusa Sacka i jego żony Barbary z domu Kockeritz powstałe po 1610 r. 

https://dolny-slask.org.pl/548542,Szczepanow,Kosciol_sw_Szczepana.html

 

3. Barokowy pałac (XVIw.)

 

 

Przypuszcza się, że pierwszy dwór powstał tu w XVI w., chociaż nie ma na to dowodów. W tym czasie właścicielami wsi były m.in. rodziny von Reibnitz, von Schindel, von Kanitz, von Kreiselwitz i von Löben. Istniejący dzisiaj pałac pochodzi z lat 1690 - 1692, kiedy to został zbudowany (lub przebudowany) dla hrabiego Franza Bautschner von Schlenberg, do którego wieś należała od 1688 r. W latach wojny siedmioletniej (1756 - 1763) pałac uległ znacznym uszkodzeniom. W latach 1768 - 1772 odbudowano go i przebudowano wnętrza. Otrzymały one wówczas bogate dekoracje stiukowe. Do dziś zachowało się jedno takie wnętrze na parterze. Na początku XIX w. dobra znalazły się w posiadaniu hrabiego von Schweinitz. W latach 40 - tych XIX w., kiedy to majątek przejęła rodzina von Lösch, dokonano kolejnej przebudowy, m.in. podwyższając wieże o jedną kondygnację, zmieniając fasadę od strony ogrodu i likwidując dziedziniec wewnętrzny na rzecz hallu.

https://dolny-slask.org.pl/547181,Szczepanow,Palac_Szczepanow.html

Witaj na mojej stronie

Witaj!

Skoro widzisz ten komunikat, to znaczy, że właściciel tej strony uruchomił ją, lecz jeszcze nie dokonał zamieszczenia swoich treści. Zapewne uczyni to niebawem.

Strona jest oparta na popularnym cms-ie Joomla, zainstalowanym na darmowym hostingu PRV.PL

Zakładając konto na darmowym hostingu PRV.PL otrzymujesz możliwość automatycznej instalacji Joomli. Jest to bardzo przydatna funkcjonalność, gdyż nie musisz się martwić o konfigurację parametrów, np. połączenia z bazą danych - po prostu wykonujesz kilka kliknięć i w ciągu kilku sekund na Twojej stronie pojawia się działający skrypt Joomla, a Ty otrzymujesz dostęp do panelu administratora, gdzie Twoim zadaniem jest jedynie zamieszczenie treści na swojej stronie.

Zobacz jakie to proste >>

Do wyboru otrzymujesz także pakiet kilkunastu szablonów graficznych o różnorodnej tematyce, dzięki czemu możesz wybrać odpowiednią szatę graficzną dla Twojej strony. Szablony i sama Joomla są dostosowane do obsługi urządzeń mobilnych, zatem Twoja strona będzie poprawnie wyświetlana na każdym urządzeniu, od smartfona z wyświetlaczem 4 cale, poprzez tablety, laptopy, komputery (np. z monitorami 20-24 cale), aż po telewizory o przekątnej 50".

Te i inne funkcjonalności otrzymujesz ZA DARMO! Bez ukrytych zapisów mówiących, że dotyczy to np. kilku dni lub miesięcy.

PRV.PL to marka darmowych usług hostingowych, która działa nieprzerwanie od roku 2000. Pomimo tak odległych początków, rozwijamy się i idziemy z duchem czasu - czy wiecie, że jako pierwszy darmowy hosting udostępniliśmy możliwość uruchamiania skryptów w PHP7? 

Poczytaj więcej o naszych usługach hostingowych >>

 

 

 

Historia Szczepanowa

 

Szczepanów był siedzibą rycerskiego rodu Turznitów, którego korzeni należy upatrywać w Prusach (z Turzynitów pochodzili rodzice św. Stanisława).

Według podania, rodzice przyszłego świętego byli właścicielami Szczepanowa  i to oni zbudowali w Szczepanowiepierwszy kościół.  Po otrzymaniu godności biskupiej św.Stanisław pozbył się spadku po rodzicach, można domniemywać, że Szczepanów został odkupiony przez krewnych biskupa z rodu Turznitów. W dwieście lat po śmierci biskupa Stanisława doszło do jego kanonizacji: w Asyżu i rok później, w Krakowie. Z tej okazji odbudowano w Szczepanowie stary, drewniany kościół, pochodzący jeszcze z fundacji rodziców Świętego. Sąsiednia Mokrzyska była tymczasem wsią królewską, aż do czasów Kazimierza Wielkiego. Wówczas to doszło do zawarcia umowy zamiany pomiędzy królewskim skarbnikiem a Turznitami: w zamian za oddaną skarbowi wieś Czasławice nad Rabą, otrzymali Turznici Mokrzyskę. Najwyraźniej dążyli oni do scalenia ziem wokół gniazda rodu w Szczepanowie.

Jednak plany Turznitów zostały pokrzyżowane przez rosnącą w siłę rodzinę Leliwitów - Melsztyńskich. Melsztyńscy zaczęli kawałek po kawałku odkupywać klucz szczepanowski od Turznitów  i około roku 1450 przejęli już wszystkie ich posiadłości.

Około roku 1470 urząd proboszcza szczepanowskiego objął Jan Długosz. Długosz zbudował w Szczepanowie nowy kościół, murowany, który przetrwał do dziś. Ostatnim właścicielem Szczepanowa z Melsztyńskich był Jan. Jan Melsztyński był człowiekiem niezwykle pobożnym, żarliwie pragnącym odbyć pielgrzymkę do Ziemi Świętej. Modlił się, aby dane mu było zrealizować to pragnienie – za poradą księdza zbudował nawet kapliczkę w miejscu urodzin św.Stanisława w Szczepanowie.  Rada okazała się skuteczna, bo już rok później, w 1512 roku, teść Jana Melsztyńskiego zgodził się pożyczyć mu ogromną sumę pieniędzy potrzebną na podróż do Jerozolimy pod zastaw klucza szczepanowskiego. Melsztyński odbył szczęśliwie podróż do Grobu Pańskiego i powrócił do Pomianowej ale nigdy nie wykupił zastawu od swego teścia. Tak oto Szczepanów przeszedł w ręcę Czernych, mieszczan krakowskich, których fortuny dorobili się na handlu bocheńską solą.

 

Pod koniec XVI wieku w Szczepanowie powstała szkoła parafialna, która uczyła podstaw czytania i pisania niektóre z dzieci. W 1612 roku klucz szczepanowski kupują Lubomirscy, za ich czasów, Szczepanów przeżywał lata świetności. Stanisław Lubomirski wystarał się o prawa miejskie dla Szczepanowa, sprowadził włoskich architektów, wytyczył rynek, odnowił kościół parafialny i zbudował nowy kościół w miejscu kościółka postawionego 200 lat wcześniej przez Jana Melsztyńskiego. Stanisław Lubomirski zmarł jednak wkrótce, zanim większość jego pomysłów związanych ze Szczepanowem ujrzała światło dzienne.